Kategorie
dla Klientów porady projektanta

jak powstaje projekt wnętrza?

O czym jest ten wpis? Jak wygląda współpraca w projektantem? Od czego zacząć, na co się przygotować, jak długo trwa praca nad projektem wnętrz? Jak w rzeczywistości taki projekt wygląda?

projekt wnetrza

Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły i zobaczyć czego się spodziewać w trakcie współpracy z Oj Projekt – ten wpis jest specjalnie dla Was.

Pokażę Wam przebieg procesu projektowego w mojej pracowni, na przykładzie projektu ,,Leniwe popołudnie”. (Wszystkie wnętrza z tego projektu możecie obejrzeć tutaj). Każde biuro projektowe działa na trochę innych zasadach, ten post przeznaczony jest więc głównie dla moich przyszłych Klientów. Opisane w nim etapy to sposób pracy, który sprawdza się u mnie, choć zasadniczo jego najważniejsze elementy pojawiają się w ofertach większości pracowni zajmujących się wnętrzami. Gotowi? Czas start!

krok 1 – zapytanie o ofertę

Od czego zaczynamy? Od zapytania z Waszej strony. Najlepiej wysłanego mailem. Taka forma umożliwia bowiem uporządkowanie i wstępne określenie jakim typem projektu jesteście zainteresowani, w jakim stanie jest inwestycja i jaki termin byłby dla Was dogodny. Pozwala również na załączenie bardzo istotnego planu pomieszczenia lub pomieszczeń w formie jpg lub pdf oraz dodanie wstępnych inspiracji z pomysłem na styl wnętrza. Oczywiście możemy również porozmawiać przez telefon lub komunikator (choć na to przyjdzie jeszcze czas!). Jeśli jednak jesteście zainteresowani otrzymaniem ode mnie oferty cenowej oraz określeniem dostępności terminowej – wysłanie maila będzie niezbędne. Koszt projektu oraz terminy są najczęściej kluczowe w podjęciu dalszej współpracy.

Jeśli jeszcze nie wiecie na jaki typ projektu się zdecydować – zajrzyjcie do opisu oferty tutaj.

W odpowiedzi na zapytanie ofertowe otrzymacie ode mnie wycenę projektowanej powierzchni, możliwy termin rozpoczęcia prac oraz szczegółowy opis warunków współpracy. Opis ten zawiera zakres opracowania, jego etapy, liczbę poprawek czy przybliżony czas wykonania projektu. Staram się odpowiadać jak najszybciej, maksymalnie do 48 godzin od otrzymania zapytania. Oferta ważna jest określoną ilość dni, co ma znaczenie głównie jeśli chodzi o moją dostępność czasową i rezerwację terminu.

Jeśli podana cena wydaje Wam się za wysoka, możemy zastanowić się wspólnie nad ograniczeniem zakresu projektu. Być może nie potrzebujecie zlecać mi pracy nad wszystkimi pomieszczeniami (z pralnią, garderobą lub pokojem gościnnym poradzicie sobie sami?). Albo nie musicie właśnie w tym momencie decydować się na aranżację pokoi dziecięcych, jeśli dzieci planujecie w bliżej nieokreślonej przyszłości? Zawsze możemy powrócić do tematu dodatkowych pomieszczeń za rok czy dwa, kiedy potrzeba ich wykończenia stanie się nagląca i nie cierpiąca zwłoki :).

Cena odzwierciedla ilość czasu i pracy jaką muszę poświęcić na dany zakres projektu, i nie ma możliwości jej zmiany jednostkowej.

krok 2 – poznajmy się czyli rozmowa wstępna *

Jeśli zaakceptowaliście wysłaną ofertę i jesteście wstępnie zdecydowani na współpracę, możemy umówić się na spotkanie, podczas której rozmawiamy o Waszych ogólnych preferencjach i oczekiwaniach w projektowanym wnętrzu. Możecie również zadać mi pytania, jeśli któreś kwestie są dla Was niejasne (choć część odpowiedzi być może znajdziecie już wcześniej sami – zajrzyjcie tutaj).

krok 3 – przejdźmy do konkretów, czyli umowa i rezerwacja terminu

Trochę się już poznaliśmy, rozmowa przebiegła w miłej atmosferze, jesteście przekonani do współpracy? Jeśli tak – nadszedł czas na podpisanie umowy i wpłatę kwoty rezerwacyjnej. Przesyłam Wam umowę do wglądu. Po jej akceptacji i podpisaniu, proszę również o dokonanie opłaty rezerwacyjnej, na poczet przyszłych prac projektowych. Kwota rezerwacyjna to procentowa część całości kosztu projektu, ustalona w umowie. Po dokonaniu wpłaty Wasz projekt zostaje wpisany do harmonogramu i czekamy na rozpoczęcie pracy (we wcześniej uzgodnionym i określonym w umowie terminie).

projekt wnetrza

krok 4 – 3,2,1,0… zaczynamy! czyli wymagania projektowe

Rozpoczęcie pracy projektowej to bardzo pracochłonny i angażujący etap zarówno dla Projektanta jak i Inwestorów. Zaczynamy od zebrania wymagań do projektu, czyli inspiracji (dlaczego inspiracje są takie ważne, przeczytacie tutaj) oraz szczegółowego spisania Waszych oczekiwań. Dostajecie do odrobienia ,,pracę domową” z listą pytań. Od ogólnych – jak styl życia, hobby czy ulubione kolory, po szczegółowe – np. wanna czy prysznic, lodówka wolnostojąca czy w zabudowie, meble gotowe czy na wymiar itd. Odpowiedzi omawiamy wspólnie i są one podstawą do przygotowania koncepcji projektowej. Określamy również wstępnie budżet.

projekt wnetrza

krok 5 – wygibasy na budowie czyli inwentaryzacja

Aby przygotować jakiekolwiek rysunki muszę znać dokładne wymiary pomieszczeń. Jeśli inwestycja znajduje się w Krakowie lub okolicach i nie ma problemu z wejściem do mieszkania czy domu, wtedy wykonuję osobiście pomiary na miejscu budowy. Na ich podstawie opracowuję projekt. Jeśli inwestycja jest w trakcie powstawania (macie plany ale nie da się fizycznie wejść do budynku) lub też mieszkacie w innym mieście – wtedy bazujemy na posiadanych przez Was rysunkach. Ze świadomością, że ostateczne wymiary po wykończeniu pomieszczeń (tynki, wylewki) mogą się różnić od tych planowanych. Wykonawca koniecznie będzie więc musiał sprawdzić wymiary rzeczywiste z projektowanymi, w trakcie wykonywania prac. Tak naprawdę, nawet jeśli posiadacie dokładne plany czy inwentaryzację powykonawczą od dewelopera, zawsze lepiej sprawdzić teorię z praktyką. Wizyta w miejscu inwestycji to dla mnie również cenne wskazówki odnośnie naświetlenia czy nasłonecznienia mieszkania, widoku za oknem czy sąsiedztwa.

* Jeśli zależy Wam na czasie i szybkiej rezerwacji terminu, pierwszą rozmowę możemy ograniczyć do kontaktu telefonicznego, a podczas spotkania, oprócz omówienia Waszych wymagań do projektu i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, od razu podpisać umowę i przeprowadzić inwentaryzację.

projekt wnetrza

krok 6 – przestrzenna łamigłówka czyli koncepcja projektowa

Na tym etapie angażuję wszystkie szare komórki! Przygotowuję koncepcje aranżacji pomieszczeń, czyli widoki 2D (rysunki pokazujące rzuty z góry). Zawierają one rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia z najważniejszymi wymiarami. Mogą także uwzględniać dodatkowe zmiany w układzie pomieszczeń, a co za tym idzie ścian (na przykład w przypadku wydzielenia dodatkowego pokoju). Rysunki pokazują Wam więc w jaki sposób możemy zaaranżować dane pomieszczenie, tak aby było wygodne a jednocześnie ciekawe i pasujące do Waszych wymagań. Staram się przygotować minimum dwie wersje koncepcyjne, z których wybieracie te najlepsze.

projekt wnetrza
koncepcje projektowe do projektu ,,Leniwe popołudnie”

krok 7 – wzorki i kolorki czyli dobór elementów wyposażenia

Koncepcje projektowe za nami, teraz pora na dobór kolorystyki, materiałów wykończeniowych i konkretnych elementów wyposażenia. Przygotowuję wstępne listy zakupowe z opisem i cenami, z których wybieramy te, które najbardziej Wam odpowiadają.

krok 8 – wisienka na torcie czyli wizualizacje

Z pewnością wizualizacje to etap, który wzbudza największe emocje. Nareszcie można zobaczyć jak nasze wymarzone wnętrze będzie wyglądać! Wizualizacje fotorealistyczne wykonywane są na podstawie wcześniej zaakceptowanych przez Was koncepcji projektowych oraz moodboardów. Po obejrzeniu wstępnych widoków wymieniamy się uwagami i omawiamy proponowane przez Was zmiany. Jest to czas na ewentualne wprowadzanie poprawek i sprawdzanie alternatywnych pomysłów. Tak abyście byli w stu procentach przekonani i pewni co do zaproponowanych rowiązań. Po akceptacji wizualizacji wstępnych, przesyłam Wam ich ostateczne wersje w wysokiej jakości i z dopracowanymi szczegółami.

projekt wnetrza
wizualizacja pokoju dziennego do projektu ,,Leniwe popołudnie”

krok 9 – i na dokładkę – lista zakupów

Dla tych z Was, którzy wybrali opcję Projektu Koncepcyjnego, przygotowuję Listę produktów wyposażenia. To spis elementów wykorzystanych w projekcie. Na jego podstawie możecie samodzielnie zająć się kompletowaniem potrzebnych mebli, dodatków czy podłóg.

Kończymy Projekt Koncepcyjny!

krok 10 – idziemy w miasto czyli wizyty w salonach wnętrz

Jeśli zdecydowaliście się na Projekt Koncepcyjny, możecie odpocząć… Jeśli wybraliście Projekt Kompleksowy… również macie wolne! No chyba, że wybieramy się wspólnie na rekonesans po salonach z wyposażeniem wnętrz.. ale to już ostatnia prosta! Potem oddalicie się od tematu projektowania na dłuższy czas dla złapania oddechu.

Wspólne wizyty w salonach są opcjonalne. Jeśli Wasz zakres Waszego projektu nie zawiera tej usługi – polecam wybrać się na rekonesans we własnym zakresie. Często materiały różnią się w rzeczywistości od tych przedstawionych na ekranie komputera (odcieniem, teksturą, połyskiem). Warto więc upewnić się ,,na żywo”, że akceptujemy wcześniejsze wybory. Spotykamy się w dwóch-trzech sklepach, w których w miarę dostępności oglądamy i zestawiamy ze sobą wybrane wcześniej materiały i elementy wyposażenia. Najczęściej są to płytki, podłogi, drzwi, klamki, armatura łazienkowa, tkaniny. Materiały zestawiamy również z próbkami kolorów, okładzin, blatów kuchennych czy tapet.

Aby ograniczyć ilość czasu spędzaną w sklepach, część materiałów wybieramy na podstawie posiadanych przeze mnie próbników czy próbek zamówionych od producentów. Dla tych z Was, którzy mieszkają daleko (i wybrali opcję projektu on-line) przygotowuję wykaz producentów, od których możecie we własnym zakresie zamówić potrzebne próbki materiałów.

projekt wnetrza

krok 11 – szczegóły robią różnicę, czyli rysunki wykonawcze

Ostatni etap projektu to praca nad dokumentacją wykonawczą. Przygotowuję szczegółowe rysunki techniczne układu ścian wewnętrznych do ewentualnego usunięcia lub wybudowania, rozmieszczenia punktów świetlnych i elektrycznych. Wytyczne dotyczące instalacji wod-kan. i c.o., projekty podłóg, sufitów podwieszanych i dekoracyjnej zabudowy. Rozrysowuję projekty szczegółowe łazienki i kuchni wraz z rozmieszczeniem płytek, sanitariatów i sprzętu agd. Przygotowuję projekty mebli na wymiar (zabudowa kuchni, szafy wnękowe, szafki łazienkowe, regały itd). Otrzymujecie również rzuty i kłady ścian przedstawiające rozmieszczenie materiałów wykończeniowych i mebli wraz z opisem i niezbędnymi uwagami. Projekty techniczne zawierają szczegółowo rozrysowane detale dla wykonawców i zasadniczo nie wymagają uwagi i poprawek z Waszej strony. Wyjątkiem są rysunki elektryki czy zabudowy meblowej, które konsultujemy wspólnie (np. rozmieszczenie gniazdek, włączników, rozplanowanie wnętrz szaf).

projekt wnetrza
Rysunki wykonawcze do projektu ,,Leniwe popołudnie”

krok 12 – światełko w tunelu czyli specyfikacja materiałowa

Już naprawdę kończymy! Ostatnim krokiem, który dzieli nas od zakończenia całego projektu, jest przygotowanie Specyfikacji materiałowej. Specyfikacja to zestawienie materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia użytych w opracowaniu. W spisie, obok nazwy, koloru czy numeru podaję również potrzebną ilość w sztukach (np. meble ruchome, oprawy oświetleniowe) lub m2/mb (płytki, podłogi, farby, okładziny, listwy), aktualne ceny oraz linki do sklepów, w których możecie zamówić wszystkie elementy.

Koniec! Projekt przechodzi w Wasze ręce :). Wszyscy jesteśmy z siebie dumni, bo wspólnie wykonaliśmy kawał świetnej roboty!

z dedykacją dla wszystkich moich Klientów

Na koniec chciałabym jeszcze dodać kilka słów dla tych z Was, którzy zdecydują się na współpracę z OJ Projekt. Moi Drodzy Przyszli Klienci 🙂 – tworzenie wnętrza to PROCES. Proces, który trwa, którego nie możemy przyspieszyć, bo za progiem czeka już ekipa wykończeniowa albo koniecznie chcecie się wprowadzić na Święta. Pośpiech w tworzeniu, tak ważnej przecież dla Was przestrzeni do mieszkania, to bardzo zły doradca! Decyzje, które podejmujecie, muszą być świadome i spokojnie przemyślane, wszystkie opcje przeanalizowane. Czas trwania procesu projektowego to minimum trzy miesiące dla Projektu koncepcyjnego i mieszkania o średnim metrażu. W przypadku Projektu kompleksowego to minimum cztery-pięć miesięcy. Czas ten w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od Waszego zaangażowania. Tworzenie projektu wnętrza prywatnego to nie samodzielna praca, którą wykonuję w zaciszu biura, a Wam oddaję gotowy projekt. To WSPÓŁPRACA, trwająca wiele tygodni, oparta na wzajemnym zaangażowaniu i zaufaniu. Tylko w ten sposób mogę stworzyć dla Was perfekcyjnie dopasowany projekt i wnętrze na lata.

A kiedy opadnie już powykończeniowy kurz i będziecie mieli ochotę na wspólną kawę… z przyjemnością zajrzę do Was, aby zobaczyć zrealizowane pomysły! A może nawet umówimy się na sesję zdjęciową? :).

Tego życzę i Wam i sobie!

projekt wnetrza

Witaj, mam na imię Justyna. Jestem projektantką wnętrz, home stagerką i ogrodową pasjonatką.