Kategorie
metamorfozy projekty

metamorfoza sypialni na poddaszu

Planując urządzanie domu lub nowego mieszkania najczęściej aranżujemy go pod kątem aktualnych potrzeb. Wybieramy sypialnię dla siebie i wspólny pokój dziecięcy dla rodzeństwa, a po kilku latach, kiedy dzieci dorastają, okazuje się że… nadszedł czas na zmiany! Dzieci marzą o osobnych pokojach, rodzice przenoszą się więc do salonu, lub jeśli mają większy metraż do dyspozycji, zaczynają remont strychu czy innej części domu zostawionej ,, na kiedyś”. O takiej właśnie metamorfozie sypialni rodziców, którzy po kilku latach mieszkania w domu, postanowili zająć się nową przestrzenią tylko dla siebie, możecie przeczytać w tym wpisie.

Założenia projektowe

zagospodarowanie strychu na wygodną sypialnię dla rodziców, wykorzystanie istniejących schowków pod skosami, dodatkowa funkcja biura z kącikiem do pracy, zaaranżowanie części klatki schodowej prowadzącej do sypialni

wymagane wyposażenie: podwójne łóżko, biurko z miejscem na drukarkę i przechowywanie dokumentów, stoliki nocne, niska zabudowa meblowa

kolorystyka: biel, szarość, drewno, czerń/antracyt, zieleń

styl: minimalistyczny, industrialny, skandynawski, przytulny

Projekt

Właściciele zgłosili się do mnie z prośbą o projekt sypialni na poddaszu, a właściwie jej metamorfozę. Pomieszczenie na ostatniej, oddzielonej od reszty domu kondygnacji było wstępnie wykończone w podstawowym zakresie (farby, podłoga). W licznych, powstałych pod skosami dachu przestrzeniach, znajdowały się przechowalnie na rzeczy nie mieszczące się w pozostałej części domu. Mieszkańcy marzyli o pięknej, dopracowanej w każdym detalu sypialni, miękkim łóżku z tapicerowanym zagłówkiem, i wygodnym kąciku do pracy. Chcieli też ukryć schowki, ale z jak najlepszym wykorzystaniem ich cennej powierzchni. W pierwszej kolejności zaproponowałam więc maksymalne uproszczenie skomplikowanej bryły pomieszczenia. Ukryliśmy słupy, belki konstrukcyjne i kominy, dzięki czemu powstała prosta, sprzyjająca wypoczynkowi przestrzeń, będąca dobrym punktem wyjścia do dalszej aranżacji.

Rzut wyjściowy oraz układ po zmianach:

Wizualizacja:

Wygląd pokoju przed zmianami:

Materiały i kolorystyka

Moodboard

Powyżej możecie obejrzeć moodboard z najważniejszymi założeniami. Klientom zależało na dużej ilości drewna o naturalnym, nieco rustykalnym wyglądzie, podkreślonym ciemniejszymi akcentami i być może przełamanym intensywniejszym kolorem.

Jako bazę dla całego pokoju przyjęliśmy więc drewno dębowe skontrastowane z antracytem. Ponieważ istotnym elementem dekoracyjnym sypialni miały być ulubione przez właścicieli plakaty Ryszarda Kai, do palety barw dodaliśmy również nawiązujące do plakatów kolory – złoto oraz delikatną zieleń w odcieniu mięty.

Stylistyka

Właściciele dobrze czują się w minimalistycznej, skandynawskiej stylistyce o nieco rustykalnym charakterze nowoczesnej stodoły. Zaproponowałam więc proste połączenia, spajające sypialnię i klatkę schodową w wizualną całość.

Aranżacja przestrzeni

Planowanie przestrzeni rozpoczęliśmy od zamknięcia frontami meblowymi schowków pod skosami. Wykorzystałam też niezagospodarowane dotąd wnęki obok komina za wezgłowiem łóżka. Powstały ukryte półki (po lewej stronie zagłówka) oraz zamykana zabudowa meblowa (po prawej stronie zagłówka). Obok ukrytych za zagłówkiem półek zaplanowałam miętową tapetę o strukturze przecieranego tynku, z dekoracyjnym podświetleniem. Dotychczasowe, drewniane łóżko zostało zamienione na tapicerowane, z miękkim zagłówkiem pod wymiar, na którym umieściliśmy gniazda i kinkiety do czytania.

Na przeciwległej ścianie znalazł się kącik do pracy. Klatka schodowa została pomalowana antracytem i wykończona od góry drewnem w formie wąskich lameli.

Schowki po lewej stronie łóżka również zamknęliśmy szafkami w odcieniach drewna i mięty, pozostawiając część z nich jako dekoracyjne półki.

Kącik do pracy powstał w dobrze oświetlonym naturalnym światłem zagłębieniu pokoju. Istniejącą wnękę, między skosem a kominem obłożonym lamelami, wykorzystaliśmy na aranżację podświetlanych półek na dokumenty i sprzęt biurowy.

Całość dopełniły dwa ciekawe stoliki nocne, pięknie prezentujące się na tle kompozycji wokół zagłówka oraz miękkie, przytulne dywany.


Witaj, mam na imię Justyna. Jestem projektantką wnętrz, home stagerką i ogrodową pasjonatką.