Zapraszam Was do obejrzenia projektu pokoju dla dwóch chłopców, którzy ponad wszystko kochają dinozaury, czerwień i zieleń :).
Założenia projektowe
metamorfoza pokoju braci – dopasowanie do aktualnego wieku i potrzeb dzieci
wymagane wyposażenie: dwa pełnowymiarowe łóżka, dwa biurka, dodatkowe biurko do majsterkowania, szafa na ubrania, regały do przechowywania
kolorystyka: biel, szarość, czerwień, zieleń, antracyt
styl: minimalistyczny, industrialny
Projekt
Maksymilian i Ksawery to dwaj bracia, którzy bardzo potrzebowali nowej przestrzeni do nauki i zabawy. Ich dotychczasowy pokój urządzony był przypadkowo i stawał się coraz bardziej niewygodny. Meble zajmowały bardzo dużą powierzchnię a jednocześnie nie spełniały swoich funkcji. W pokoju panował chaos, gry i książki nie mieściły się na regałach a ubrania wypadały ze zbyt małych szafek. Na podłodze zastawionej pojemnikami na zabawki nie było miejsca na swobodną zabawę. Chłopcy wyrośli już z wieku wczesno-dziecięcego i potrzebowali pokoju dostosowanego do ich aktualnych potrzeb: pełnowymiarowych łóżek, dużej szafy na ubrania, wygodnych biurek i miejsca do ćwiczeń. Obaj bracia uwielbiają też majsterkować, zachwycili się więc pomysłem stworzenia specjalnego stołu do pracy z metalowymi szafkami na narzędzia, śrubki i inne niezbędne akcesoria.
Rzut wyjściowy oraz układ po zmianach:
Wizualizacja:

Wygląd pokoju przed zmianami:




Materiały i kolorystyka

Powyżej możecie obejrzeć moodboard z najważniejszymi założeniami. Metamorfozę zaczęliśmy od ustalenia kolorystyki. Ulubioną barwą Ksawerego jest czerwień a Maksa zieleń – chłopcy bardzo chcieli, aby te kolory znalazły się w ich pokoju. Ponieważ są one bardzo żywe, zdecydowałam się użyć ich jedynie w dodatkach i na niewielkiej powierzchni, aby nie przytłoczyć całej przestrzeni.
Bazą dla całego pokoju zostały szarości i biel, a mocnym elementem całości stała się tapeta z motywem dinozaurów. Tapeta jest przepiękna! Obok samych dinozaurów są na niej skamieliny, prehistoryczne rośliny a nawet jaja i odcisk łapy dinozaura.
Stylistyka
Zaproponowałam chłopcom stylistykę prostą, minimalistyczną, z elementami industrialnymi . Proste linie szafek i jasne gładkie fronty, skontrastowane są z zimnym, ciemnym metalem w ramie łóżka, lampach czy dodatkach. Pokój zmienił charakter z dziecinnego na bardziej młodzieżowy i męski.
Aranżacja przestrzeni
Co się zmieniło? Prawie wszystko! Najtrudniejszym miejscem do zagospodarowania okazał się dodatkowy grzejnik umiejscowiony w kącie pokoju, po lewej stronie od okna. Jego położenie uniemożliwiało ustawienie tam jakiejkolwiek wysokiej zabudowy i łóżek. Kaloryfer został więc obudowany: wiszącymi szafkami i słupkiem, a miejsce pod nimi wykorzystałam na dodatkowy stół do majsterkowania. W ten sposób powstała strefa do pracy, uzupełniona o metalowe szafki na narzędzia i drobiazgi. Ściana nad stołem zostanie pomalowana szarą farbę magnetyczną, na której chłopcy będą mogli dowolnie zawieszać ulubione rysunki czy plakaty.

W nowej aranżacji, dwa zbyt małe już miejsca do spania zastąpiłam jednym piętrowym łóżkiem, ustawionym w ciemniejszej części pokoju. Obok łóżka, zaplanowałam z jednej strony pojemną szafę na ubrania, a z drugiej strefę do ćwiczeń z drewnianą drabinką mocowaną do ściany.


Biurka pozostały na swoim miejscu obok jedynego okna, z uwagi na najlepszy dostęp do światła dziennego. Zmieniliśmy jednak ich rozmiar – Maksymilian jako starszy, który potrzebuje więcej miejsca na odrabianie lekcji otrzyma większe, Ksawery nieco mniejsze i niżej ustawione. Biurka pochodzą z Ikei (Pahl) – są z jednej serii ale mają różne rozmiary i możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu są perfekcyjnie dopasowane do różnego wzrostu braci i można je będzie zmieniać w miarę dorastania chłopców. Nad biurkami zawisną dodatkowe półki na książki i zeszyty, a pusta do tej pory ściana obok drzwi zostanie zagospodarowana wiszącymi szafkami. Pod nimi zmieszczą się duże zabawki, parking dla samochodzików czy skrzynia na klocki.


Zdecydowana większość wyposażenia tego wnętrza pochodzi z Ikei – taka była sugestia właścicieli. Poszukiwaliśmy rozwiązań jak najbardziej ekonomicznych i meble na wymiar w ogóle nie były brane pod uwagę. Stąd mój pomysł, aby zabudowę wykonać z … szafek kuchennych Metod. Tak, wszystkie szafki z frontami i otwarte obudowy to seria kuchenna! Wpasowały się idealnie rozmiarem w przestrzeń nad grzejnikiem. Dodatkowo, dzięki możliwości dodania frontów do części z nich, powstały ciekawe regały z opcją dowolnej konfiguracji. Duża szafa na ubrania to Ikea Pax, a metalowe szafki w kąciku do majsterkowania to seria Lixhult.
Pokój jest w trakcie realizacji, tymczasem mała zajawka z remontu – tapeta z dinozaurami i miejsce na drabinkę już jest! 🙂


Witaj, mam na imię Justyna. Jestem projektantką wnętrz, home stagerką i ogrodową pasjonatką.