Kategorie
porady projektanta

Jak wybrać działkę – wskazówki

O czym jest ten wpis: Na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas poszukiwań działki i domu poza miastem

Zdecydowaliście się na wyprowadzkę z mieszkania do domu na wieś lub na obrzeża miasta? Gratulacje! Podjęcie takiej decyzji, zwłaszcza dla urodzonych mieszczuchów to często niełatwa sprawa. (O moich perypetiach związanych z tym tematem możecie przeczytać tutaj Dom czy mieszkanie?)

Teraz przyszedł czas na poszukiwania idealnego miejsca do zamieszkania. Ale jak wybrać działkę pośród dziesiątek ofert? Niezależnie od tego czy jesteście zainteresowani zakupem działki budowlanej czy działki z gotowym już domem, warto wiedzieć jak ich szukać, aby wybór był w stu procentach trafiony.

Dobra miejscówka na wagę złota

Dobrane do Waszych potrzeb nowe miejsce zamieszkania, to najważniejsze, o co powinniście zadbać. Począwszy od miejscowości, a na projekcie domu kończąc. Nie decydujcie się na zakup domu lub działki bo jest promocja, wyprzedaż ostatnich wolnych kwater albo wyjątkowa okazja. Nie spieszcie się z decyzją! Nawet jeśli czas nagli bo wynajmujecie obecne mieszkanie lub niedługo powiększy Wam się rodzina. Albo macie już po dziurki w nosie oglądania działek lub domów na sprzedaż. Jedynie spokój i rzeczowa analiza to przepis na udany nowy etap Waszego życia. Co wziąć pod uwagę przeglądając oferty biur nieruchomości?

Jak wybrać działkę

Lokalizacja

  • wielkość miejscowości – im mniejsza miejscowość tym mniej udogodnień, ale również większe prawdopodobieństwo problemów z odśnieżaniem dróg czy dostępem do komunikacji publicznej (choć to nie reguła)
  • infrastruktura – zorientujcie się, czy w Waszej miejscowości lub bliskiej okolicy znajdują się istotne dla Was placówki. Jeśli macie małe dzieci – jak daleko jest żłobek i przedszkole (o nianię poza miastem jest zdecydowanie trudniej!). Przy starszych istotne dla Waszego rytmu dnia może okazać się, czy dzieci będą mogły dostać się samodzielnie i wrócić ze szkoły (może funkcjonuje gimbus, który dojeżdża blisko działki?). Jak daleko znajdują się apteka, przychodnia czy sklep spożywczy? Czy do Waszego domu dotrze dostawca pizzy?
  • odległość do miasta i korki na drogach dojazdowych – sprawdźcie ile czasu zajmuje dojazd tam i z powrotem w porze największego natężenia ruchu. Może się okazać, że weekendowe przejazdy pustą szosą z wiatrem we włosach, w piątkowe popołudnia zamieniają się w dalekie od romantycznych uniesień stanie w korkach. Bez jakiejkolwiek możliwości ominięcia ich boczną drogą (bo być może do Waszej działki prowadzi tylko JEDNA!).
  • odległość do pracy – to rzecz jasna i oczywista choć niepewna – czasem praca może się zmienić i z 10 minut nagle zrobi się przejazd na drugi koniec miasta
  • odległość do Waszego aktualnego miejsca zamieszkania – to ważne, zwłaszcza jeśli kupujecie działkę i planujecie budowę domu. Proces budowy i wykańczania wnętrz może się ciągnąć nawet kilka lat. W tym czasie odbędziecie setki podróży tam i z powrotem – zdecydowanie warto mieć budowę jak najbliżej!
  • komunikacja publiczna (autobus, pociąg, bus) – warto sprawdzić, jak wyglądają te połączenia, nawet jeśli jesteście zapalonymi kierowcami. Może akurat babcia lub opiekunka do dziecka nie będzie miała możliwości dojazdu własnym samochodem? Albo Wasze dziecko dorośnie do wieku, w którym wypad do miasta stanie się priorytetem? Niekoniecznie z mamą lub tatą u boku w roli szofera ;).
  • uciążliwa okolica – czy w okolicy znajduje się autostrada, obwodnica, lotnisko lub tory kolejowe? Koniecznie posłuchajcie jak intensywny powodują hałas przy różnej pogodzie. Może się okazać, że ledwie słyszalny szum w słoneczny dzień, zmieni się w ryk rozgrzewających silniki samolotów w czasie deszczowej, wilgotnej aury.
  • dojazd do działki – zwróćcie też uwagę, czy do Waszej działki lub domu prowadzi droga gminna, czy Wasza prywatna (lub wspólna z sąsiadami). Możecie dzięki temu zapewnić sobie zimowe odśnieżanie gratis (droga gminna)! Albo samodzielnie machać łopatą, aby w ogóle wyjechać z domu.
Jak wybrać działkę

Charakterystyka działki

Jakie cechy powinna mieć działka, aby była wygodna i prosta w zagospodarowaniu? Zobaczcie, na co zwrócić uwagę:

  • wielkość – najbardziej optymalna powierzchnia działki budowlanej to 9-15 arów. Taki areał pozwala na swobodne usytuowanie domu średniej wielkości (150-180 m2). Jednocześnie pozostawia około 50% wolnej powierzchni na ogród, podjazd czy domek gospodarczy. Na mniejszej działce będziecie musieli zaplanować mniejszy dom albo mocno zredukować plany na ogród. Z kolei większa działka to dużo większy teren zielony, na który trzeba mieć pomysł i czas na jego pielęgnację.
  • kształt – nie bez powodu działki długie i wąskie lub o nietypowym kształcie (na przykład trójkąta) mają atrakcyjne ceny i ,,wiszą” w biurach nieruchomości miesiącami. Taka działka to nieuniknione problemy z doborem projektu domu. 90% gotowych projektów przewidziana jest bowiem na działki o mniej więcej kwadratowym kształcie. Możecie napotkać też trudności z zaplanowaniem podjazdu i zaprojektowaniem ogrodu. Idealne proporcje działki to około 20 x 30 m po każdym boku.
  • strony świata – optymalny układ stron świata pod kątem dostępności gotowych projektów domów to ten z wjazdem od północy i ogrodem od południa. Tak projektowana jest zdecydowana większość domów. Ale warto też wziąć tutaj pod uwagę własne preferencje – przykładowo taras od północy lub wschodu zwłaszcza w upalne lato jest nie do przecenienia!
  • ukształtowanie terenu – to czy działka jest płaska czy ze spadkiem ma niebagatelne znaczenie. Nawet jeśli różnica poziomów między jednym a drugim końcem posesji wydaje się niewielka (np. 1,5 m) w praktyce wiąże się z dużo większym nakładem na prace ziemne w ogrodzie (skarpy). Jeżeli rozważacie zakup stromej działki zastanówcie się również jak dopasujecie do niej kondygnacje domu. Czy przypadkiem taras nie znajdzie się w powietrzu, metr czy dwa nad poziomem gruntu? :). Działki na zboczach mają jednak często ogromny plus jakim jest piękny widok, którego nie zasłoni Wam dom budujący się na posesji poniżej.
  • sąsiedztwo – nie od dziś wiadomo, że dobry sąsiad do skarb ;). Po kilku latach mieszkania w moim domu (i z moimi sąsiadami), uważam że ten aspekt ma kolosalne znaczenie! Szukajcie działki lub domu w okolicy, w której mieszkają lub będą niebawem budować swoje domy ludzie w podobnym wieku i na podobnym etapie życia. Z takimi sąsiadami życie jest dużo łatwiejsze! Zdecydowanie odradzam wprowadzanie się pośród zaniedbane domy i stare niszczejące gospodarstwa. Ryzykujecie walką choćby o zdrowe powietrze (spalanie śmieci w domowych piecach to wciąż w wielu miejscach norma) czy ujadające w nocy psy.
  • plan zagospodarowania – zanim podejmiecie ostateczną decyzję, sprawdźcie na stronie urzędu gminy jaki jest plan zagospodarowania okolicy. Unikniecie niespodzianki, kiedy już po zakupie, za płotem pojawią się buldożery a rozległe łąki zamienią się po roku w osiedle szeregówek.
  • uzbrojenie – czyli zaopatrzenie działki w podstawowe media (woda, prąd, ewentualnie gaz). Świetnie, jeśli wszystkie media są już podłączone. Jeśli nie, zorientujcie się jaki będzie koszt podciągnięcia mediów do granic Waszej posesji. Czasem koszty te są dość spore! Realizacja przyłączy to też często długi proces, który może opóźnić Wam rozpoczęcie budowy.
  • widok – ten punkt będzie istotny dla poszukiwaczy działki widokowej. Weźcie pod uwagę, że działka z pięknym początkowo widokiem, z biegiem czasu może zmienić. Niestety również w taką otoczoną ze wszystkich stron domami. A wtedy zamiast widoku na góry będziecie podziwiać… szpaler tuj u sąsiada. W miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup działki na wniesieniu ze spadkiem. Można też sprawdzić w planie zagospodarowania czy działka graniczy z terenem rolnym. Wtedy (lub dopóki plan się nie zmieni), macie gwarancję, że obok Was nie powstanie żaden budynek.
Jak wybrać działkę

Wszystkie opisane wyżej punkty oparte są na moim osobistym doświadczeniu. Zanim trafiliśmy się na naszą obecną działkę, obejrzałam wcześniej dziesiątki innych propozycji. W międzyczasie przeglądałam również oferty gotowych domów. Analizowałam zakup i posesji na zboczach, w kształcie trapezów, i z przebiegającymi obok słupami wysokiego napięcia. Domów wolnostojących, bliźniaków i szeregówek. Z widokami na kurniki, chlewnie, albo ściany innych domów. Duże, małe, z wjazdem z każdej możliwej strony świata. Jednak dopiero ta obecna lokalizacja spełniła nasze wszystkie oczekiwania i jestem pewna, że warto było jej tak długo szukać!


Witaj, mam na imię Justyna. Jestem projektantką wnętrz, home stagerką i ogrodową pasjonatką.